SAAB 9-3 Convertible 1.8L 5MT FWD (150 HP)
2003–2008
148
bhp
Power
10.5
s
0–100 km/h
130
mph
Top Speed
27.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1988cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 148bhp |
| Power | 110kW |
| Torque | 240Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.5s |
| Top Speed | 209km/h |
| Top Speed | 130mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 27.4mpg |
| Combined | 8.6L/100km |
| Urban | 11.7L/100km |
| Extra-Urban | 6.7L/100km |
| Fuel Tank | 62L |
Dimensions & Weight
| Length | 4636mm |
| Width | 1763mm |
| Height | 1435mm |
| Wheelbase | 2675mm |
| Kerb Weight | 1550kg |
| Boot Capacity | 351L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/55R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |