SAAB 9-3 Convertible 1.8t 5AT (150 HP)
2009–2012
148
bhp
Power
11.5
s
0–100 km/h
124
mph
Top Speed
24.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1794cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 148bhp |
| Power | 110kW |
| Torque | 240Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.5s |
| Top Speed | 200km/h |
| Top Speed | 124mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 24.2mpg |
| Combined | 9.7L/100km |
| Urban | 13.4L/100km |
| Extra-Urban | 7.3L/100km |
| Fuel Tank | 62L |
Dimensions & Weight
| Length | 4648mm |
| Width | 1781mm |
| Height | 1438mm |
| Wheelbase | 2675mm |
| Kerb Weight | 1580kg |
| Boot Capacity | 235L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/55 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |