SAAB 9-3 Convertible 1.9L TiD 5AT FWD (150 HP)
2003–2008
148
bhp
Power
11.2
s
0–100 km/h
121
mph
Top Speed
32.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1910cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 148bhp |
| Power | 110kW |
| Torque | 320Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.2s |
| Top Speed | 195km/h |
| Top Speed | 121mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 32.7mpg |
| Combined | 7.2L/100km |
| Fuel Tank | 62L |
Dimensions & Weight
| Length | 4636mm |
| Width | 1763mm |
| Height | 1435mm |
| Wheelbase | 2675mm |
| Kerb Weight | 1655kg |
| Boot Capacity | 351L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/55R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |