SAAB 9-3 Convertible 2.0L 4AT FWD (154 HP)
1998–2003
152
bhp
Power
10.4
s
0–100 km/h
127
mph
Top Speed
22.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1985cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 152bhp |
| Power | 113kW |
| Torque | 219Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.4s |
| Top Speed | 204km/h |
| Top Speed | 127mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 22.2mpg |
| Combined | 10.6L/100km |
| Urban | 15.6L/100km |
| Extra-Urban | 7.7L/100km |
| Fuel Tank | 68L |
Dimensions & Weight
| Length | 4630mm |
| Width | 1709mm |
| Height | 1430mm |
| Wheelbase | 2601mm |
| Kerb Weight | 1385kg |
| Boot Capacity | 294L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/60Vr15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |