SAAB 9-3 Convertible 2.0L 5AT FWD (175 HP)
2003–2008
173
bhp
Power
10.5
s
0–100 km/h
134
mph
Top Speed
24.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1998cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 173bhp |
| Power | 129kW |
| Torque | 264Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.5s |
| Top Speed | 216km/h |
| Top Speed | 134mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 24.2mpg |
| Combined | 9.7L/100km |
| Fuel Tank | 62L |
Dimensions & Weight
| Length | 4636mm |
| Width | 1763mm |
| Height | 1435mm |
| Wheelbase | 2675mm |
| Kerb Weight | 1580kg |
| Boot Capacity | 351L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/55R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |