SAAB 9-3 Convertible 2.0L Turbo 5MT FWD (200 HP)
1998–2003
197
bhp
Power
7.3
s
0–100 km/h
146
mph
Top Speed
24.5
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1985cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 197bhp |
| Power | 147kW |
| Torque | 283Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 7.3s |
| Top Speed | 235km/h |
| Top Speed | 146mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 24.5mpg |
| Combined | 9.6L/100km |
| Urban | 14L/100km |
| Extra-Urban | 7.1L/100km |
| Fuel Tank | 68L |
Dimensions & Weight
| Length | 4630mm |
| Width | 1709mm |
| Height | 1430mm |
| Wheelbase | 2601mm |
| Kerb Weight | 1370kg |
| Boot Capacity | 294L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/60Vr15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |