SAAB 9-3 Convertible 2.0T 6MT (210 HP)
2009–2012
207
bhp
Power
8
s
0–100 km/h
143
mph
Top Speed
29.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1998cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 207bhp |
| Power | 154kW |
| Torque | 300Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8s |
| Top Speed | 230km/h |
| Top Speed | 143mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 29.4mpg |
| Combined | 8L/100km |
| Urban | 11.3L/100km |
| Extra-Urban | 6.1L/100km |
| Fuel Tank | 62L |
Dimensions & Weight
| Length | 4648mm |
| Width | 1781mm |
| Height | 1438mm |
| Wheelbase | 2675mm |
| Kerb Weight | 1575kg |
| Boot Capacity | 235L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/55 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |