SAAB 9-3 Convertible 2.3L 4AT FWD (150 HP)
1998–2003
148
bhp
Power
11
s
0–100 km/h
127
mph
Top Speed
23.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2290cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 148bhp |
| Power | 110kW |
| Torque | 210Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11s |
| Top Speed | 204km/h |
| Top Speed | 127mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 23.1mpg |
| Combined | 10.2L/100km |
| Urban | 14.8L/100km |
| Extra-Urban | 7.6L/100km |
| Fuel Tank | 68L |
Dimensions & Weight
| Length | 4630mm |
| Width | 1709mm |
| Height | 1430mm |
| Wheelbase | 2601mm |
| Kerb Weight | 1370kg |
| Boot Capacity | 294L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/60Vr15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |