SAAB 9-3 Convertible 2.8L V6 Turbo 6AT (255 HP)
2009–2012
252
bhp
Power
8.1
s
0–100 km/h
149
mph
Top Speed
21.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2792cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 252bhp |
| Power | 187.6kW |
| Torque | 350Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.1s |
| Top Speed | 240km/h |
| Top Speed | 149mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 21.2mpg |
| Combined | 11.1L/100km |
| Fuel Tank | 62L |
Dimensions & Weight
| Length | 4648mm |
| Width | 1781mm |
| Height | 1438mm |
| Wheelbase | 2675mm |
| Kerb Weight | 1675kg |
| Boot Capacity | 235L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/55 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |