SAAB 9-3 Coupe 2.0L 4AT FWD (130 HP)
1998–2002
129
bhp
Power
13
s
0–100 km/h
118
mph
Top Speed
23.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1985cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 129bhp |
| Power | 96kW |
| Torque | 177Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 13s |
| Top Speed | 190km/h |
| Top Speed | 118mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 23.3mpg |
| Combined | 10.1L/100km |
| Urban | 14.7L/100km |
| Extra-Urban | 7.4L/100km |
| Fuel Tank | 68L |
Dimensions & Weight
| Length | 4630mm |
| Width | 1709mm |
| Height | 1430mm |
| Wheelbase | 2601mm |
| Kerb Weight | 1300kg |
| Boot Capacity | 493L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/60Vr15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |