SAAB 9-3 Sport Sedan 1.8i 5MT (122 HP)
2009–2012
121
bhp
Power
11.5
s
0–100 km/h
124
mph
Top Speed
30.5
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1794cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 121bhp |
| Power | 90kW |
| Torque | 167Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.5s |
| Top Speed | 200km/h |
| Top Speed | 124mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 30.5mpg |
| Combined | 7.7L/100km |
| Urban | 10.6L/100km |
| Extra-Urban | 5.9L/100km |
| Fuel Tank | 62L |
Dimensions & Weight
| Length | 4648mm |
| Width | 2037mm |
| Height | 1473mm |
| Wheelbase | 2675mm |
| Kerb Weight | 1340kg |
| Boot Capacity | 351L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/55 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |