SAAB 9-3 Sport Sedan 1.8t 6MT (150 HP)
2009–2012
148
bhp
Power
10.7
s
0–100 km/h
130
mph
Top Speed
31.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1794cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 148bhp |
| Power | 110kW |
| Torque | 240Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.7s |
| Top Speed | 209km/h |
| Top Speed | 130mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 31.8mpg |
| Combined | 7.4L/100km |
| Urban | 10.7L/100km |
| Extra-Urban | 5.5L/100km |
| Fuel Tank | 62L |
Dimensions & Weight
| Length | 4648mm |
| Width | 2037mm |
| Height | 1473mm |
| Wheelbase | 2675mm |
| Kerb Weight | 1395kg |
| Boot Capacity | 351L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/55 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |