SAAB 9-3 Sport Sedan 1.8t BioPower 5AT (175 HP)
2009–2012
173
bhp
Power
9.4
s
0–100 km/h
137
mph
Top Speed
27.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1794cc |
| Cylinders | 4 |
| Power | 173bhp |
| Power | 129kW |
| Torque | 265Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.4s |
| Top Speed | 220km/h |
| Top Speed | 137mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 27.7mpg |
| Combined | 8.5L/100km |
| Urban | 11.9L/100km |
| Extra-Urban | 6.5L/100km |
| Fuel Tank | 62L |
Dimensions & Weight
| Length | 4648mm |
| Width | 2037mm |
| Height | 1473mm |
| Wheelbase | 2675mm |
| Kerb Weight | 1430kg |
| Boot Capacity | 351L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/55 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |