SAAB 9-3 SportCombi 1.9L TTiD 6AT (180 HP)
2009–2012
177
bhp
Power
8.9
s
0–100 km/h
137
mph
Top Speed
36
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1910cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 177bhp |
| Power | 132kW |
| Torque | 400Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.9s |
| Top Speed | 220km/h |
| Top Speed | 137mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 36mpg |
| Combined | 6.5L/100km |
| Urban | 9L/100km |
| Extra-Urban | 4.9L/100km |
| Fuel Tank | 62L |
Dimensions & Weight
| Length | 4648mm |
| Width | 2037mm |
| Height | 1473mm |
| Wheelbase | 2675mm |
| Kerb Weight | 1545kg |
| Boot Capacity | 351L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/45R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |