SAAB 9-3 SportCombi 2.0L 6MT FWD (175 HP)
2004–2008
173
bhp
Power
8.5
s
0–100 km/h
140
mph
Top Speed
28.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1998cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 173bhp |
| Power | 129kW |
| Torque | 264Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.5s |
| Top Speed | 225km/h |
| Top Speed | 140mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 28.3mpg |
| Combined | 8.3L/100km |
| Urban | 11.5L/100km |
| Extra-Urban | 6.3L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4653mm |
| Width | 1763mm |
| Height | 1491mm |
| Wheelbase | 2675mm |
| Kerb Weight | 1440kg |
| Boot Capacity | 419L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/65R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |