SAAB 9-3 SportCombi 2.0L TS 5AT FWD (210 HP)
2004–2008
207
bhp
Power
9
s
0–100 km/h
143
mph
Top Speed
24.5
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1998cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 207bhp |
| Power | 154kW |
| Torque | 300Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9s |
| Top Speed | 230km/h |
| Top Speed | 143mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 24.5mpg |
| Combined | 9.6L/100km |
| Urban | 14L/100km |
| Extra-Urban | 7.1L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4653mm |
| Width | 1763mm |
| Height | 1491mm |
| Wheelbase | 2675mm |
| Kerb Weight | 1485kg |
| Boot Capacity | 419L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/45R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |