SAAB 9-3 SportCombi 2.8L V6 Aero 6AT FWD (250 HP)
2004–2008
247
bhp
Power
7.8
s
0–100 km/h
149
mph
Top Speed
21.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2792cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 247bhp |
| Power | 184kW |
| Torque | 350Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 7.8s |
| Top Speed | 240km/h |
| Top Speed | 149mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 21.4mpg |
| Combined | 11L/100km |
| Urban | 17.2L/100km |
| Extra-Urban | 7.2L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4653mm |
| Width | 1763mm |
| Height | 1491mm |
| Wheelbase | 2675mm |
| Kerb Weight | 1570kg |
| Boot Capacity | 419L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/45 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |