SAAB 9-3X 2.0T BioPower XWD 6MT (200 HP)
2009–2012
197
bhp
Power
8.5
s
0–100 km/h
143
mph
Top Speed
29
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1998cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 197bhp |
| Power | 147kW |
| Torque | 300Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
Performance
| 0–100 km/h | 8.5s |
| Top Speed | 230km/h |
| Top Speed | 143mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 29mpg |
| Combined | 8.1L/100km |
| Urban | 11.4L/100km |
| Extra-Urban | 6.2L/100km |
| Fuel Tank | 62L |
Dimensions & Weight
| Length | 4690mm |
| Width | 1760mm |
| Height | 1562mm |
| Wheelbase | 2675mm |
| Kerb Weight | 1580kg |
| Boot Capacity | 476L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/50 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |