SAAB 9-5 SportCombi 2.0L 5AT FWD (150 HP)
2001–2005
148
bhp
Power
12.5
s
0–100 km/h
127
mph
Top Speed
22.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1985cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 148bhp |
| Power | 110kW |
| Torque | 240Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 12.5s |
| Top Speed | 204km/h |
| Top Speed | 127mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 22.2mpg |
| Combined | 10.6L/100km |
| Urban | 15.1L/100km |
| Extra-Urban | 7.9L/100km |
| Fuel Tank | 75L |
Dimensions & Weight
| Length | 4831mm |
| Width | 1791mm |
| Height | 1499mm |
| Wheelbase | 2700mm |
| Kerb Weight | 1555kg |
| Boot Capacity | 416L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/65Vr15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |