SAAB 9-5 SportCombi 2.0L BioPower 5MT (150 HP)
2005–2009
148
bhp
Power
10.2
s
0–100 km/h
131
mph
Top Speed
25.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1985cc |
| Cylinders | 4 |
| Power | 148bhp |
| Power | 110kW |
| Torque | 240Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.2s |
| Top Speed | 211km/h |
| Top Speed | 131mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 25.6mpg |
| Combined | 9.2L/100km |
| Urban | 12.8L/100km |
| Extra-Urban | 7L/100km |
| Fuel Tank | 75L |
Dimensions & Weight
| Length | 4841mm |
| Width | 1793mm |
| Height | 1458mm |
| Wheelbase | 2703mm |
| Kerb Weight | 1520kg |
| Boot Capacity | 1127L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/55 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |