SAAB 9-5 SportCombi 2.2L TiD 5AT FWD (120 HP)
2001–2005
118
bhp
Power
13.5
s
0–100 km/h
118
mph
Top Speed
30.5
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2172cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 118bhp |
| Power | 88kW |
| Torque | 280Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 13.5s |
| Top Speed | 190km/h |
| Top Speed | 118mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 30.5mpg |
| Combined | 7.7L/100km |
| Urban | 10.3L/100km |
| Extra-Urban | 6.2L/100km |
| Fuel Tank | 75L |
Dimensions & Weight
| Length | 4831mm |
| Width | 1791mm |
| Height | 1501mm |
| Wheelbase | 2700mm |
| Kerb Weight | 1600kg |
| Boot Capacity | 416L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/65Vr15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |