SAAB 9-5 SportCombi 2.3 Turbo Aero 5MT (260 HP)
2005–2009
247
bhp
Power
7.3
s
0–100 km/h
149
mph
Top Speed
26.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2290cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 247bhp |
| Power | 184kW |
| Torque | 350Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 7.3s |
| Top Speed | 240km/h |
| Top Speed | 149mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 26.1mpg |
| Combined | 9L/100km |
| Urban | 12.9L/100km |
| Extra-Urban | 6.7L/100km |
| Fuel Tank | 75L |
Dimensions & Weight
| Length | 4841mm |
| Width | 1793mm |
| Height | 1458mm |
| Wheelbase | 2703mm |
| Kerb Weight | 1545kg |
| Boot Capacity | 1127L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/45 Wr17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |