SAAB 9-5 SportCombi 2.3L BioPower 5MT (185 HP)
2005–2009
182
bhp
Power
8.8
s
0–100 km/h
143
mph
Top Speed
25
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2290cc |
| Cylinders | 4 |
| Power | 182bhp |
| Power | 136kW |
| Torque | 281Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.8s |
| Top Speed | 230km/h |
| Top Speed | 143mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 25mpg |
| Combined | 9.4L/100km |
| Urban | 13L/100km |
| Extra-Urban | 6.8L/100km |
| Fuel Tank | 75L |
Dimensions & Weight
| Length | 4841mm |
| Width | 1793mm |
| Height | 1458mm |
| Wheelbase | 2703mm |
| Kerb Weight | 1520kg |
| Boot Capacity | 1127L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/55 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |