SAAB 9-5 SportCombi 2.3L T 5MT FWD (185 HP)
1998–2001
183
bhp
Power
9.2
s
0–100 km/h
137
mph
Top Speed
24.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2290cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 183bhp |
| Power | 136.1kW |
| Torque | 280Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.2s |
| Top Speed | 220km/h |
| Top Speed | 137mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 24.8mpg |
| Combined | 9.5L/100km |
| Urban | 13.5L/100km |
| Extra-Urban | 7.1L/100km |
| Fuel Tank | 70L |
Dimensions & Weight
| Length | 4808mm |
| Width | 1793mm |
| Height | 1496mm |
| Wheelbase | 2703mm |
| Kerb Weight | 1560kg |
| Boot Capacity | 416L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/65Vr15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |