SAAB 9-5 SportCombi 2.3L T Aero 4AT FWD (230 HP)
1998–2001
227
bhp
Power
8.5
s
0–100 km/h
149
mph
Top Speed
22.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2290cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 227bhp |
| Power | 169.2kW |
| Torque | 350Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.5s |
| Top Speed | 240km/h |
| Top Speed | 149mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 22.2mpg |
| Combined | 10.6L/100km |
| Urban | 15.1L/100km |
| Extra-Urban | 8L/100km |
| Fuel Tank | 70L |
Dimensions & Weight
| Length | 4808mm |
| Width | 1793mm |
| Height | 1496mm |
| Wheelbase | 2703mm |
| Kerb Weight | 1625kg |
| Boot Capacity | 416L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/45Wr17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |