SAAB 9-5 SportCombi 2.3L Turbo 5AT (220 HP)
2005–2009
217
bhp
Power
9.2
s
0–100 km/h
140
mph
Top Speed
22.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2290cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 217bhp |
| Power | 161.8kW |
| Torque | 310Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.2s |
| Top Speed | 225km/h |
| Top Speed | 140mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 22.8mpg |
| Combined | 10.3L/100km |
| Urban | 15.5L/100km |
| Extra-Urban | 7.3L/100km |
| Fuel Tank | 75L |
Dimensions & Weight
| Length | 4841mm |
| Width | 1793mm |
| Height | 1458mm |
| Wheelbase | 2703mm |
| Kerb Weight | 1560kg |
| Boot Capacity | 1127L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/55 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |