SAAB 9-5 1.6T 6MT (180 HP)
2010–2012
177
bhp
Power
9.5
s
0–100 km/h
137
mph
Top Speed
30.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1598cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 177bhp |
| Power | 132kW |
| Torque | 230Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.5s |
| Top Speed | 220km/h |
| Top Speed | 137mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 30.2mpg |
| Combined | 7.8L/100km |
| Urban | 10.9L/100km |
| Extra-Urban | 6.1L/100km |
| Fuel Tank | 68L |
Dimensions & Weight
| Length | 5006mm |
| Width | 1867mm |
| Height | 1466mm |
| Wheelbase | 2837mm |
| Kerb Weight | 1595kg |
| Boot Capacity | 515L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/55 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |