SAAB 9-5 2.0T XWD 6AT (220 HP)
2010–2012
217
bhp
Power
8.8
s
0–100 km/h
143
mph
Top Speed
23.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1998cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 217bhp |
| Power | 162kW |
| Torque | 350Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
Performance
| 0–100 km/h | 8.8s |
| Top Speed | 230km/h |
| Top Speed | 143mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 23.8mpg |
| Combined | 9.9L/100km |
| Urban | 14.7L/100km |
| Extra-Urban | 7.2L/100km |
| Fuel Tank | 68L |
Dimensions & Weight
| Length | 5006mm |
| Width | 1867mm |
| Height | 1466mm |
| Wheelbase | 2837mm |
| Kerb Weight | 1595kg |
| Boot Capacity | 515L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 245/45 R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |