SAAB 9-5 2.3L 5MT FWD (185 HP)
2001–2005
182
bhp
Power
8.3
s
0–100 km/h
143
mph
Top Speed
25
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2290cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 182bhp |
| Power | 136kW |
| Torque | 280Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.3s |
| Top Speed | 230km/h |
| Top Speed | 143mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 25mpg |
| Combined | 9.4L/100km |
| Urban | 13.4L/100km |
| Extra-Urban | 7.1L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4831mm |
| Width | 1791mm |
| Height | 1481mm |
| Wheelbase | 2700mm |
| Kerb Weight | 1470kg |
| Boot Capacity | 498L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/65Vr15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |