SAAB 9-5 2.3t 5MT FWD (170 HP)
1997–2001
168
bhp
Power
8.5
s
0–100 km/h
140
mph
Top Speed
24.5
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2290cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 168bhp |
| Power | 125.1kW |
| Torque | 280Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.5s |
| Top Speed | 225km/h |
| Top Speed | 140mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 24.5mpg |
| Combined | 9.6L/100km |
| Urban | 13.6L/100km |
| Extra-Urban | 7.2L/100km |
| Fuel Tank | 70L |
Dimensions & Weight
| Length | 4806mm |
| Width | 1793mm |
| Height | 1448mm |
| Wheelbase | 2703mm |
| Kerb Weight | 1525kg |
| Boot Capacity | 501L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/65Vr15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |