SAAB 9-5 2.8T XWD 6AT (300 HP)
2010–2012
296
bhp
Power
6.9
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
22.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2792cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 296bhp |
| Power | 221kW |
| Torque | 400Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
Performance
| 0–100 km/h | 6.9s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 22.2mpg |
| Combined | 10.6L/100km |
| Urban | 16.2L/100km |
| Extra-Urban | 7.3L/100km |
| Fuel Tank | 68L |
Dimensions & Weight
| Length | 5006mm |
| Width | 1867mm |
| Height | 1466mm |
| Wheelbase | 2837mm |
| Kerb Weight | 1845kg |
| Boot Capacity | 515L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 245/40 R19 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |