SAAB 9-5 3.0L V6 4AT FWD (200 HP)
1997–2001
197
bhp
Power
8
s
0–100 km/h
146
mph
Top Speed
21.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3962cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 197bhp |
| Power | 147.1kW |
| Torque | 310Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8s |
| Top Speed | 235km/h |
| Top Speed | 146mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 21.2mpg |
| Combined | 11.1L/100km |
| Urban | 16.3L/100km |
| Extra-Urban | 8L/100km |
| Fuel Tank | 70L |
Dimensions & Weight
| Length | 4806mm |
| Width | 1793mm |
| Height | 1448mm |
| Wheelbase | 2703mm |
| Kerb Weight | 1630kg |
| Boot Capacity | 501L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/45Wr17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |