SAAB 9-5 3.0L V6 5AT FWD (200 HP)
2001–2005
197
bhp
Power
8.9
s
0–100 km/h
146
mph
Top Speed
21.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2962cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 197bhp |
| Power | 147kW |
| Torque | 310Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.9s |
| Top Speed | 235km/h |
| Top Speed | 146mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 21.2mpg |
| Combined | 11.1L/100km |
| Urban | 16.4L/100km |
| Extra-Urban | 7.9L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4831mm |
| Width | 1791mm |
| Height | 1481mm |
| Wheelbase | 2700mm |
| Kerb Weight | 1590kg |
| Boot Capacity | 498L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/55Vr16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |