SAAB 9-7X 4.2L 4AT (290 HP)
2008–2009
286
bhp
Power
8.9
s
0–100 km/h
118
mph
Top Speed
17
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 4160cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 286bhp |
| Power | 213kW |
| Torque | 373Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
Performance
| 0–100 km/h | 8.9s |
| Top Speed | 190km/h |
| Top Speed | 118mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 17mpg |
| Combined | 13.8L/100km |
| Urban | 16.8L/100km |
| Extra-Urban | 11.8L/100km |
| Fuel Tank | 82L |
Dimensions & Weight
| Length | 4907mm |
| Width | 1915mm |
| Height | 1740mm |
| Wheelbase | 2870mm |
| Kerb Weight | 1900kg |
| Boot Capacity | 1127L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | P255/55 R18 |
| Front Brakes | Vented Discs |
| Rear Brakes | Vented Discs |