SAAB 9-7X 6.0L V8 4AT (390 HP)
2008–2009
385
bhp
Power
6
s
0–100 km/h
124
mph
Top Speed
14
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 5967cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 385bhp |
| Power | 287kW |
| Torque | 542Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
Performance
| 0–100 km/h | 6s |
| Top Speed | 200km/h |
| Top Speed | 124mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 14mpg |
| Combined | 16.8L/100km |
| Urban | 19.6L/100km |
| Extra-Urban | 14.7L/100km |
| Fuel Tank | 82L |
Dimensions & Weight
| Length | 4907mm |
| Width | 1915mm |
| Height | 1740mm |
| Wheelbase | 2870mm |
| Kerb Weight | 2141kg |
| Boot Capacity | 1127L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 255/50 R20 |
| Front Brakes | Vented Discs |
| Rear Brakes | Vented Discs |