SAAB 90 2.0L 5MT (100 HP)
1984–1987
98
bhp
Power
14
s
0–100 km/h
23.5
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1985cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 98bhp |
| Power | 73kW |
| Torque | 162Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 14s |
| Top Speed | 165km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 23.5mpg |
| Combined | 10L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4580mm |
| Width | 1689mm |
| Height | 1420mm |
| Wheelbase | 2459mm |
| Kerb Weight | 1125kg |
| Boot Capacity | 617L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 175/70Tr15 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Discs |