SAAB 900 Cabrio 2.0L Turbo 5MT FWD (160 HP)
1986–1994
158
bhp
Power
9.6
s
0–100 km/h
23.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1985cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 158bhp |
| Power | 118kW |
| Torque | 255Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.6s |
| Top Speed | 205km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 23.1mpg |
| Combined | 10.2L/100km |
| Fuel Tank | 62L |
Dimensions & Weight
| Length | 4681mm |
| Width | 1699mm |
| Height | 1400mm |
| Wheelbase | 2520mm |
| Kerb Weight | 1330kg |
| Boot Capacity | 365L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/60Vr15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |