SAAB 900 Cabrio 2.1L 5MT FWD (140 HP)
1986–1994
138
bhp
Power
11
s
0–100 km/h
23.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2119cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 138bhp |
| Power | 103kW |
| Torque | 180Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11s |
| Top Speed | 185km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 23.3mpg |
| Combined | 10.1L/100km |
| Fuel Tank | 62L |
Dimensions & Weight
| Length | 4681mm |
| Width | 1699mm |
| Height | 1400mm |
| Wheelbase | 2520mm |
| Kerb Weight | 1306kg |
| Boot Capacity | 365L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/65Hr15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |