SAAB 9000 CD 2.0L T 4AT (150 HP)
1994–1997
148
bhp
Power
11
s
0–100 km/h
21
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1985cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 148bhp |
| Power | 110kW |
| Torque | 215Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11s |
| Top Speed | 210km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 21mpg |
| Combined | 11.2L/100km |
| Urban | 16.8L/100km |
| Extra-Urban | 7.9L/100km |
| Fuel Tank | 65L |
Dimensions & Weight
| Length | 4790mm |
| Width | 1781mm |
| Height | 1420mm |
| Wheelbase | 2670mm |
| Kerb Weight | 1345kg |
| Boot Capacity | 555L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/65Vr15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |