SAAB 9000 CD 2.3i 5MT (147 HP)
1994–1997
145
bhp
Power
10
s
0–100 km/h
25.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2290cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 145bhp |
| Power | 108kW |
| Torque | 205Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10s |
| Top Speed | 210km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 25.6mpg |
| Combined | 9.2L/100km |
| Fuel Tank | 65L |
Dimensions & Weight
| Length | 4790mm |
| Width | 1781mm |
| Height | 1420mm |
| Wheelbase | 2670mm |
| Kerb Weight | 1345kg |
| Boot Capacity | 555L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/65Vr15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |