SAAB 9000 CD 3.0i V6 5MT (211 HP)
1994–1997
208
bhp
Power
8
s
0–100 km/h
143
mph
Top Speed
25.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2962cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 208bhp |
| Power | 155kW |
| Torque | 270Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8s |
| Top Speed | 230km/h |
| Top Speed | 143mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 25.3mpg |
| Combined | 9.3L/100km |
| Fuel Tank | 65L |
Dimensions & Weight
| Length | 4790mm |
| Width | 1781mm |
| Height | 1420mm |
| Wheelbase | 2670mm |
| Kerb Weight | 1455kg |
| Boot Capacity | 555L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/65Vr15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |