SAAB 9000 CS 2.3L Turbo Aero 5MT (224 HP)
1991–1998
221
bhp
Power
6.9
s
0–100 km/h
23.5
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2290cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 221bhp |
| Power | 165kW |
| Torque | 342Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 6.9s |
| Top Speed | 240km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 23.5mpg |
| Combined | 10L/100km |
| Urban | 14.3L/100km |
| Extra-Urban | 7.4L/100km |
| Fuel Tank | 65L |
Dimensions & Weight
| Length | 4760mm |
| Width | 1781mm |
| Height | 1420mm |
| Wheelbase | 2670mm |
| Kerb Weight | 1435kg |
| Boot Capacity | 487L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55Zr16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |