SAAB 9000 CS 3.0i V6 5MT (211 HP)
1991–1998
208
bhp
Power
8
s
0–100 km/h
25.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2962cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 208bhp |
| Power | 155kW |
| Torque | 270Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8s |
| Top Speed | 230km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 25.3mpg |
| Combined | 9.3L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4760mm |
| Width | 1781mm |
| Height | 1420mm |
| Wheelbase | 2670mm |
| Kerb Weight | 1480kg |
| Boot Capacity | 487L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/60Vr15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |