SAAB SAAB 9-5 1.9L TiD 5MT FWD (150 HP)
2005–
148
bhp
Power
10.7
s
0–100 km/h
127
mph
Top Speed
36.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1910cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 148bhp |
| Power | 110kW |
| Torque | 320Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.7s |
| Top Speed | 204km/h |
| Top Speed | 127mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 36.2mpg |
| Combined | 6.5L/100km |
| Urban | 8.6L/100km |
| Extra-Urban | 5.2L/100km |
| Fuel Tank | 75L |
Dimensions & Weight
| Length | 4836mm |
| Width | 1793mm |
| Height | 1448mm |
| Wheelbase | 2703mm |
| Kerb Weight | 1500kg |
| Boot Capacity | 416L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/55R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |