SAAB Turbo X 2.8 V6 6AT (280 HP)
2008–2012
276
bhp
Power
7.3
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
21
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2792cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 276bhp |
| Power | 206kW |
| Torque | 542Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
Performance
| 0–100 km/h | 7.3s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 21mpg |
| Combined | 11.2L/100km |
| Urban | 14.1L/100km |
| Extra-Urban | 8.4L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4648mm |
| Width | 1801mm |
| Height | 1450mm |
| Wheelbase | 2675mm |
| Kerb Weight | 1625kg |
| Boot Capacity | 425L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/45R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |