SAAB Turbo X 2.8 V6 6MT (280 HP)
2008–2012
276
bhp
Power
6.2
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
21.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2792cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 276bhp |
| Power | 206kW |
| Torque | 542Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
Performance
| 0–100 km/h | 6.2s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 21.6mpg |
| Combined | 10.9L/100km |
| Urban | 13.4L/100km |
| Extra-Urban | 8L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4648mm |
| Width | 1801mm |
| Height | 1450mm |
| Wheelbase | 2675mm |
| Kerb Weight | 1555kg |
| Boot Capacity | 425L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/45R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |