SALEEN S7 7.0L V8 Twin Turbo 6MT (750 HP)
2005–2006
750
bhp
Power
2.8
s
0–100 km/h
248
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 6997cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 750bhp |
| Power | 559kW |
| Torque | 949Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 2.8s |
| Top Speed | 399km/h |
| Top Speed | 248mph |
Dimensions & Weight
| Length | 4775mm |
| Width | 1989mm |
| Height | 1041mm |
| Wheelbase | 2700mm |
| Kerb Weight | 1338kg |
| Boot Capacity | 76L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | Front: 275/30 Zr19 - Rear: 345/30 Zr20 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |