SAMSUNG Samsung SM5 1.8L 5MT (134 HP)
1998–
131
bhp
Power
10.5
s
0–100 km/h
117
mph
Top Speed
24.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1838cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 131bhp |
| Power | 98kW |
| Torque | 161Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.5s |
| Top Speed | 188km/h |
| Top Speed | 117mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 24.7mpg |
| Combined | 9.5L/100km |
| Fuel Tank | 65L |
Dimensions & Weight
| Length | 4826mm |
| Width | 1775mm |
| Height | 1415mm |
| Wheelbase | 2700mm |
| Kerb Weight | 1321kg |
| Boot Capacity | 481L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/70 R14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |