SAMSUNG SM 7 3.5 V6
2005–2011
227
bhp
Power
Engine
| Displacement | 3498cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 227bhp |
| Power | 169kW |
| Torque | 330Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Dimensions & Weight
| Length | 4945mm |
| Width | 1791mm |
| Height | 1476mm |
| Wheelbase | 2776mm |
| Kerb Weight | 1460kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/55 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |