SANTANA 300 - 350 300 5MT (90 HP)
2005–2011
89
bhp
Power
100
mph
Top Speed
41.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1560cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 89bhp |
| Power | 66kW |
| Torque | 214Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
Performance
| Top Speed | 161km/h |
| Top Speed | 100mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 41.2mpg |
| Combined | 5.7L/100km |
| Urban | 6.8L/100km |
| Extra-Urban | 5.1L/100km |
| Fuel Tank | 42L |
Dimensions & Weight
| Length | 3670mm |
| Width | 1628mm |
| Height | 1664mm |
| Wheelbase | 2200mm |
| Kerb Weight | 1369kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/70 R15 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |